skip to Main Content
committee@cadetweek.co.uk

Gold Fleet

ClickToDownloadGoldResults

Mersea Cadet Week 2016

Dabchicks Sailing Club and West Mersea Yacht Club

Results are final as of 19.00 on 30/07/16

Gold Fleet

Sailed: 13, Discards: 3, To count: 10, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank AssignedFleet BoatClass SailNumber Helm R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 Total Nett
1st Gold OPTIMIST 6154 Gabriella Clifton 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 2.0 (4.0) (3.0) 1.0 1.0 2.0 22.0 13.0
2nd Gold OPTIMIST 5889 Daisy Weston 2.0 (3.0) 1.0 2.0 3.0 1.0 (4.0) 1.0 (5.0) 1.0 3.0 2.0 1.0 29.0 17.0
3rd Gold OPTIMIST 6209 Charlotte Allen 3.0 6.0 4.0 3.0 4.0 6.0 (7.0) 5.0 (8.0) 2.0 2.0 4.0 (7.0) 61.0 39.0
4th Gold OPTIMIST 5827 Dominic Gozzett 4.0 2.0 6.0 5.0 5.0 (10.0) 3.0 (9.0) 1.0 4.0 4.0 7.0 (10.0) 70.0 41.0
5th Gold OPTIMIST 6270 Theo Clifton 6.0 4.0 5.0 6.0 (8.0) 3.0 2.0 (7.0) 6.0 5.0 5.0 (11.0) 4.0 72.0 46.0
6th Gold OPTIMIST 6189 Madison Allen 5.0 5.0 7.0 7.0 7.0 5.0 6.0 (13.0) 3.0 6.0 (10.0) (8.0) 3.0 85.0 54.0
7th Gold OPTIMIST 6415 Finian Morris 7.0 8.0 3.0 4.0 2.0 7.0 (13.0) 11.0 2.0 (14.0) 6.0 (13.0) 5.0 95.0 55.0
8th Gold OPTIMIST 5479 Eddie Harris 8.0 9.0 8.0 (10.0) (12.0) 4.0 5.0 4.0 9.0 8.0 7.0 (10.0) 8.0 102.0 70.0
9th Gold OPTIMIST 5093 Max Harris 10.0 11.0 (15.0) 9.0 10.0 8.0 8.0 6.0 7.0 (15.0) (15.0) 3.0 6.0 123.0 78.0
10th Gold OPTIMIST 5906 Cameron Higgins 9.0 7.0 9.0 (13.0) 6.0 (13.0) 10.0 8.0 (16.0 DNF) 13.0 9.0 12.0 9.0 134.0 92.0
11th Gold OPTIMIST 5485 Daniel Milgate (15.0) 12.0 10.0 (15.0) 9.0 9.0 9.0 3.0 10.0 11.0 12.0 9.0 (13.0) 137.0 94.0
12th Gold OPTIMIST 5789 Jack Gibson 13.0 (14.0) 11.0 12.0 11.0 (15.0) 11.0 10.0 11.0 9.0 8.0 6.0 (14.0) 145.0 102.0
13th Gold OPTIMIST 5799 Orla Clifford (14.0) 13.0 13.0 (14.0) (15.0) 12.0 12.0 12.0 14.0 12.0 11.0 5.0 11.0 158.0 115.0
14th Gold OPTIMIST 6122 William Sanderson 12.0 10.0 12.0 8.0 (14.0) 14.0 14.0 (15.0) 12.0 7.0 13.0 14.0 (15.0) 160.0 116.0
15th Gold OPTIMIST 5502 Imogen Hayhurst 11.0 (15.0) 14.0 11.0 13.0 11.0 (15.0) 14.0 13.0 10.0 14.0 (15.0) 12.0 168.0 123.0

Ruby Fleet

ClickToDownloadRubyResults

Mersea Cadet Week 2016

Dabchicks Sailing Club and West Mersea Yacht Club

Results are finalĀ as of 19.00 on 30/07/16

Ruby Fleet

Sailed: 11, Discards: 3, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank AssignedFleet BoatClass SailNumber Helm R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 Total Nett
1st Ruby OPTIMIST 5218 Alex Canham 2.0 2.0 1.0 (6.0) (11.0) 3.0 1.0 (9.0) 1.0 2.0 5.0 43.0 17.0
2nd Ruby OPTIMIST 5081 Harry Blackmore 1.0 1.0 4.0 5.0 1.0 2.0 (8.0) 1.0 (12.0) (13.0) 7.0 55.0 22.0
3rd Ruby OPTIMIST 4070 Eloise Fuller (10.0) (9.0) 2.0 3.0 4.0 (17.0) 2.0 4.0 2.0 3.0 2.0 58.0 22.0
4th Ruby OPTIMIST 5562 Dudley Burr 4.0 (8.0) 5.0 4.0 (12.0) 5.0 4.0 2.0 4.0 (6.0) 1.0 55.0 29.0
5th Ruby OPTIMIST 6432 Alice Marr (8.0) 5.0 6.0 (9.0) 2.0 4.0 7.0 (8.0) 5.0 1.0 4.0 59.0 34.0
6th Ruby OPTIMIST 4533 Ellis Higgins 5.0 7.0 (22.0 DNF) (14.0) 6.0 (12.0) 5.0 3.0 7.0 5.0 3.0 89.0 41.0
7th Ruby OPTIMIST 6049 Matthew Purdie 3.0 (10.0) 9.0 8.0 3.0 1.0 10.0 7.0 (13.0) 9.0 (13.0) 86.0 50.0
8th Ruby OPTIMIST 4510 Allegra Martin 6.0 6.0 (12.0) 7.0 8.0 (10.0) 6.0 (12.0) 3.0 8.0 6.0 84.0 50.0
9th Ruby OPTIMIST 6120 Lily Marr 7.0 (12.0) (10.0) 2.0 5.0 6.0 9.0 6.0 10.0 (11.0) 9.0 87.0 54.0
10th Ruby OPTIMIST 6016 Rufy Cock 11.0 4.0 3.0 1.0 (13.0) 9.0 (13.0) 5.0 (14.0) 12.0 11.0 96.0 56.0
11th Ruby OPTIMIST 5515 Tom Struth 9.0 3.0 8.0 (13.0) (22.0 DNF) 7.0 12.0 13.0 11.0 4.0 (14.0) 116.0 67.0
12th Ruby OPTIMIST 4318 Laura Ferneyhough (12.0) (14.0) 7.0 (11.0) 7.0 8.0 11.0 11.0 9.0 10.0 8.0 108.0 71.0
13th Ruby OPTIMIST 5176 Juliette Martin (13.0) 11.0 13.0 (16.0) 10.0 11.0 3.0 (14.0) 8.0 7.0 12.0 118.0 75.0
14th Ruby OPTIMIST 480 Mary Richardson 14.0 (19.0) 11.0 (20.0) 9.0 14.0 (22.0 DNF) 15.0 6.0 14.0 19.0 163.0 102.0
15th Ruby OPTIMIST 154 Louise Beament 16.0 15.0 15.0 10.0 15.0 15.0 16.0 (18.0) (17.0) (18.0) 10.0 165.0 112.0
16th Ruby OPTIMIST 4661 Lilli Bowman 15.0 17.0 14.0 15.0 (22.0 DNS) (22.0 DNS) (22.0 DNS) 10.0 19.0 17.0 16.0 189.0 123.0
17th Ruby OPTIMIST 244 James Humphreys 19.0 13.0 17.0 (21.0) 17.0 13.0 15.0 17.0 15.0 (22.0 DNF) (22.0 DNS) 191.0 126.0
18th Ruby OPTIMIST 4518 Eleanor Jacobs (18.0) 18.0 18.0 (19.0) 16.0 16.0 14.0 (20.0) 18.0 16.0 17.0 190.0 133.0
19th Ruby OPTIMIST 588 Alannah Murrell (20.0) 16.0 16.0 18.0 18.0 (22.0 DNS) (22.0 DNS) 19.0 16.0 15.0 15.0 197.0 133.0
20th Ruby OPTIMIST 5587 Henry Taylor 17.0 (22.0 DNF) (22.0 DNF) 12.0 14.0 (22.0 DNF) 22.0 DNS 16.0 20.0 19.0 18.0 204.0 138.0
21st Ruby OPTIMIST 5818 Joe Ward 21.0 (22.0 DNF) (22.0 DNF) 17.0 (22.0 DNS) 22.0 DNS 22.0 DNS 21.0 22.0 DNS 22.0 DNS 22.0 DNS 235.0 169.0

Emerald Fleet

ClickToDownloadEmeraldResults

Mersea Cadet Week 2016

Dabchicks Sailing Club and West Mersea Yacht Club

Results are finalĀ as of 19.00 on 30/07/16

Emerald Fleet

Sailed: 13, Discards: 3, To count: 10, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank AssignedFleet BoatClass SailNumber Helm R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 Total Nett
1st Emerald OPTIMIST 5060 Matthew Sanderson 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0 (3.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 (5.0) (3.0) 1.0 24.0 13.0
2nd Emerald OPTIMIST 5850 Jack Evers (7.0) 1.0 (4.0) 2.0 3.0 4.0 4.0 1.0 2.0 (8.0) 1.0 1.0 2.0 40.0 21.0
3rd Emerald OPTIMIST 2441 Calum Simmons (5.0) 4.0 (5.0) 5.0 1.0 2.0 2.0 (7.0) 3.0 3.0 4.0 4.0 3.0 48.0 31.0
4th Emerald OPTIMIST 5219 Aidan Clifford 3.0 3.0 (7.0) 4.0 4.0 1.0 (5.0) 3.0 4.0 4.0 2.0 (5.0) 5.0 50.0 33.0
5th Emerald OPTIMIST 4816 Beth Phillips 2.0 5.0 2.0 6.0 (9.0) (8.0) 7.0 6.0 5.0 7.0 7.0 (10.0) 8.0 82.0 55.0
6th Emerald OPTIMIST 9 Alex Thomson 6.0 (8.0) 8.0 7.0 6.0 (10.0) 3.0 5.0 6.0 2.0 6.0 7.0 (9.0) 83.0 56.0
7th Emerald OPTIMIST 5612 Noah Papley 9.0 6.0 9.0 3.0 7.0 7.0 8.0 4.0 (10.0) 6.0 (11.0) 2.0 (11.0) 93.0 61.0
8th Emerald OPTIMIST 3808 Anya Everett (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 6.0 6.0 9.0 11.0 5.0 3.0 6.0 4.0 110.0 74.0
9th Emerald OPTIMIST 4439 Logan Holt (10.0) 7.0 6.0 (9.0) 5.0 9.0 (10.0) 8.0 8.0 9.0 9.0 8.0 7.0 105.0 76.0
10th Emerald OPTIMIST 3221 Hollie Wiley 8.0 9.0 3.0 8.0 (10.0) 5.0 9.0 (10.0) 7.0 (10.0) 10.0 9.0 10.0 108.0 78.0
11th Emerald OPTIMIST 211 Sam Bethell 4.0 10.0 (12.0 DSQ) 10.0 8.0 (11.0) (11.0) 11.0 9.0 11.0 8.0 11.0 6.0 122.0 88.0

Sailwave Scoring Software 2.19.8

Diamond Fleet

ClickToDownloadDiamondResults

Mersea Cadet Week 2016

Dabchicks Sailing Club and West Mersea Yacht Club

Results are final as of 19.00 on 30/07/16

Diamond Fleet

Sailed: 10, Discards: 3, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank AssignedFleet BoatClass SailNumber Helm R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Diamond OPTIMIST 4651 Matilda Milgate 1.0 1.0 (2.0) 1.0 (2.0) 2.0 1.0 2.0 (12.0) 1.0 25.0 9.0
2nd Diamond OPTIMIST 5218 Denis Richardson 2.0 2.0 (13.0) (15.0) 6.0 3.0 (8.0) 1.0 1.0 8.0 59.0 23.0
3rd Diamond OPTIMIST 4388 James Blackmore (11.0) (7.0) 1.0 4.0 4.0 1.0 6.0 4.0 4.0 (11.0) 53.0 24.0
4th Diamond OPTIMIST 6109 Harry Fuller (7.0) 6.0 4.0 7.0 (17.0) (13.0) 5.0 3.0 2.0 2.0 66.0 29.0
5th Diamond OPTIMIST 6282 Dominique Granger (10.0) 4.0 (10.0) 5.0 3.0 (10.0) 2.0 5.0 7.0 7.0 63.0 33.0
6th Diamond OPTIMIST 4087 Rhianna Murrell (15.0) 10.0 8.0 3.0 1.0 7.0 10.0 (12.0) 5.0 (13.0) 84.0 44.0
7th Diamond OPTIMIST 48 Sidney Jones (12.0) 5.0 6.0 10.0 9.0 (18.0) 11.0 (18.0) 3.0 3.0 95.0 47.0
8th Diamond OPTIMIST 3937 Ruby Talbot 9.0 (11.0) 9.0 6.0 5.0 5.0 (14.0) (11.0) 9.0 5.0 84.0 48.0
9th Diamond OPTIMIST 4Y James Matthews 6.0 3.0 (20.0 DNS) (17.0) 15.0 4.0 3.0 10.0 8.0 (20.0 DNF) 106.0 49.0
10th Diamond OPTIMIST 4483 Layla Yuzen (16.0) (19.0) 5.0 8.0 8.0 12.0 9.0 (13.0) 6.0 10.0 106.0 58.0
11th Diamond OPTIMIST 4W Max Bethell 13.0 15.0 11.0 2.0 7.0 9.0 (19.0) (20.0 DNS) (19.0) 4.0 119.0 61.0
12th Diamond OPTIMIST 2669 Anna Morris 4.0 9.0 (14.0) 11.0 11.0 8.0 (12.0) 7.0 11.0 (20.0 DNF) 107.0 61.0
13th Diamond OPTIMIST 5438 Alexander Barry (18.0) 14.0 7.0 9.0 13.0 6.0 (17.0) 6.0 (16.0) 9.0 115.0 64.0
14th Diamond OPTIMIST 3464 Farne Urquhart 3.0 (18.0) 3.0 (18.0) (19.0) 17.0 4.0 9.0 18.0 14.0 123.0 68.0
15th Diamond OPTIMIST 4593 Alice Kelly 8.0 8.0 12.0 14.0 (16.0) 14.0 7.0 8.0 (15.0) (20.0 DNS) 122.0 71.0
16th Diamond OPTIMIST 2662 Toby Rolin 5.0 (17.0) (18.0) 12.0 14.0 (19.0) 13.0 17.0 13.0 12.0 140.0 86.0
17th Diamond OPTIMIST 3479 Olivia Budd 14.0 12.0 15.0 13.0 12.0 (16.0) (18.0) 14.0 (17.0) 6.0 137.0 86.0
18th Diamond OPTIMIST 2027 Sam Grout (19.0) 13.0 17.0 (19.0) 10.0 11.0 15.0 16.0 14.0 (20.0 DNF) 154.0 96.0
19th Diamond OPTIMIST 4437 Samuel Langner Yeates (17.0) (16.0) 16.0 16.0 (18.0) 15.0 16.0 15.0 10.0 15.0 154.0 103.0
Back To Top